Εργαστήριο Εργαστήριο Διαπολιτισμικών και Μεταναστευτικών Μελετών...

Η Παιδαγωγική Αξιοποίηση της Διαδραστικής Τηλεδιάσκεψης στο...

Tο Πανεπιστήμιο Κρήτης εγκαινιάζει φέτος το θεσμό «Ημέρες...

Το Εργαστήριο Διδακτικής Θετικών Επιστημών (ΕΔΘΕ)...

Σε ένα κατάμεστο αμφιθέατρο στην πανεπιστημιούπολη του Γάλλου...

Mουσείο Αρβελέρ- εγκαίνια

ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Mετά από απόφαση της 509ης / 26.3.2020 Συνέλευσης του Τμήματος παρατείνεται η διάρκεια του εξαμήνου κατά δύο εβδομάδες. Τα μαθήματα θα λήξουν την Παρασκευή 5 Ιουνίου 2020.
Το ωρολόγιο πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής:

(Δείτε το πρόγραμμα εξ αποστάσεως μαθημάτων σε μορφή αρχείου pdf.)

 



ΟΝΟΜΑΤΕ-ΠΩΝΥΜΟ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑ/ΟΥΣΑΣ


ΚΩΔΙΚΟΣ

ΜΑΘΗ-ΜΑΤΟΣ


ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ


ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ

ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ


ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ

 ΤΗΛΕΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ

 


ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΓΙΑ

ΣΥΓΧΡΟΝΗ

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ


ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΓΙΑ

ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ


ΜΑΘΗΜΑΤΑ Α΄ΤΟΜΕΑ

 


Αναστασιάδης Π.


A12 Σ03


Σχολική εξ αποστάσεως εκπαίδευση με τη χρήση των ΤΠΕ: Θεωρία και πράξη


Πέμπτη 11.30-14.30


 


 


 


Α15 Σ06


Δημιουργικότητα: Εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα στην εκπαίδευση


Τετάρτη 14.30-17.30


 


 


 


Χατζηδάκη Α.


Α08 01 (Υ)


Διγλωσσία και Διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας


Τρίτη 18.00-19.30

(α’ ομάδα)

Σάββατο 18.00-19.30

(β΄ ομάδα)


Δευτέρα 9.30-10.30

Παρασκευή 9.30-10.30

 

(ανεξαρτήτως ομάδας)

 


Webex


E-class


Χουρδάκης Α.


Α10Π06


Η εκπαιδευτική πολιτική του Ελ. Βενιζέλου: από την αυτόνομη Κρήτη στην ελεύθερη Ελλάδα


Πέμπτη 17.30-20.30


Κατά τις ώρες γραφείου που αναφέρονται στην ιστοσελίδα του τμήματος


 


 


Α06Π02


Θέματα διαπολιτισμικής Παιδαγωγικής και Ιστορική Παιδεία


Παρασκευή 11.30-14.30


Κατά τις ώρες γραφείου που αναφέρονται στην ιστοσελίδα του τμήματος


 


 


Καρράς  Κ.


Α14 Σ07


Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών και ζητήματα οργάνωσης και διοίκησης σχολείων: η διεθνής εμπειρία


Παρασκευή 17.30-20.30


Δευτέρα 17.00-17.30

 

Παρασκευή 17.00-17.30


Zoom meetings


 


Α14Π02


Εκπαίδευση, Επιμόρφωση, Μετεκπαίδευση των Εκπαιδευτικών στον κόσμο…


Δευτέρα 17.30-20.30


Δευτέρα 17.00-17.30

 

Παρασκευή 17.00-17.30


Zoom meetings


 


Ιερωνυμάκης Ι.


Α03Σ02


Ανακαινιστές της παιδαγωγικής σκέψης και πράξης


Τρίτη 11.30-14.30     


Δευτέρα και Πέμπτη 14.30-16.00


 


 


Α07Π06


Μετανάστευση, οικογένεια, κοινωνικά συστήματα….


Δευτέρα 11.30-14.30


Δευτέρα και Πέμπτη 14.30-16.00


 


 


Καλογιαννάκη Π.


Α01Σ03


Θεμελιωτές της Συγκριτικής Παιδαγωγικής και Σύγχρονο Σχολείο


 Τρίτη  11.45-1.45


Τρίτη 17.00-19.00


big blue button.


E class


Α05Π01 (Υ)


Θέματα Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης και η διαμόρφωση του Ανθρώπου-Πολίτη


Δευτέρα 11.45-1.45


Δευτέρα 17.00-19.00


microsoft teams


E class


 

 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ Β΄ ΤΟΜΕΑ


Μιχαηλίδη Ε.


Β02Π01


Αναπτυξιακή Ψυχολογία Ι: Βρεφική και παιδική ηλικία


 

 


Πέμπτη 11.00 – 13.00

Διευθυνση skype:

Eleni Papadaki Mihaelidi


 


elearn.uoc.gr


Β02Σ03


Θέματα Αναπτυξιακής Ψυχολογίας


Τρίτη

17.30-20.30


 


Zoom meetings


elearn.uoc.gr


Μουζάκη Α.


Β05Π03


Αναπτυξιακές Διαταραχές


Τρίτη 14.30-17.30


Τρίτη, Τετάρτη 12.00-14.00


Webex


elearn.uoc.gr


Β05Σ08


Μαθησιακές Δυσκολίες


Τετάρτη 14:30-17:30


Τρίτη, Τετάρτη 12:00-14:00


Webex


elearn.uoc.gr


Τραγουλιά Ε.


Β05Σ07 Σ


Ένταξη και ενσωμάτωση παιδιών με ιδιαίτερες δυσκολίες


Πέμπτη 11.30 -14.30  


Πέμπτη 9.00-11.00


 


e-class


Β05Π07 (Y)


Ένταξη και ενσωμάτωση παιδιών με ιδιαίτερες ανάγκες


Τετάρτη 8.30 -11.30 


Τετάρτη 1.30-13.30


 


e-class


Βασιλάκη Ε.


Β01Π03


Θέματα γνωστικής ψυχολογίας


Τρίτη 10.30- 11.30


Τετάρτη 12.00-14.30


Webex


e-class


Β01Σ02


Εγκέφαλος, μάθηση και συμπεριφορά(Σ)


Τετάρτη 14.30-17.30


Τετάρτη 12.00-14.30


Webex


e-class


Βασαρμίδου Δ.


Β05Π10


Σχολική Συμβουλευτική για παιδιά με ιδιαίτερες δυσκολίες διαταραχές


Παρασκευή 17.30-20.00


ίτη 12.00-14.00

(επικοινωνία)


Webex/

Teams


e-class

 


Β03Π01


Εισαγωγή στην Εκπαιδευτική Ψυχολογία


Παρασκευή 14.30-17.00


Τετάρτη 12.00-14.00

(επικοινωνία)


Webex/

Teams


e-class

 


Τραντάς Π.


Β06Π01


Εισαγωγή στην Μεθοδολογία της Έρευνας στις Επιστήμες της Αγωγής


Πέμπτη 14.30-17.30


Πέμπτη 13.30-14.30


Webex

 


e-class


 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ Γ΄ΤΟΜΕΑ


Κλεισαρχάκης Μ.


Γ03Σ03


Αναλυτικό πρόγραμμα και Υπερμέσα


Τετάρτη, 17.30-19.00


Δευτέρα έως Παρασκευή 10.00-13.00 (επικοινωνία)


Webex


E-class


Γ03Σ07


Τηλεμάθηση και εκπαιδευτική χρήση του διαδικτύου


Παρασκευή 9.00-11.00


Δευτέρα έως Παρασκευή 10.00-13.00 (επικοινωνία)


Webex


E-class


Γ03Π08


Αξιολόγηση εκπαιδευτικού Λογισμικού


Πέμπτη 17.00-18.30 (ΣΘΕΤΕ),

10.00-11.30 (ΠΤΔΕ)


Δευτέρα έως Παρασκευή 10.00-13.00 (επικοινωνία)


Webex


E-class


Ιβρίντελη Μ.


Γ01Σ01


Αναλυτικό πρόγραμμα: θεωρία και πράξη: αναλυτικό πρόγραμμα και κινηματογράφος


Δευτέρα 15.00-16.30


Δευτέρα 10.00-11.00


Webex


 


Γ01Π03


Αφανές ή λανθάνον αναλυτικό πρόγραμμα


Τρίτη 9.00-11.30


Τρίτη 11.30-12.30


Webex


 


Κωστούλα Ν.


Γ02Π01


Θεωρία και Μεθοδολογία της Διδασκαλίας


Παρασκευή 12.00-1.15 (α ομάδα)  Σάββατο 12.00-13.15 (β’ ομάδα)                                 


Τρίτη 11.00-12.00    (α΄ομάδα) Τρίτη 16.00-17.00  (β’ ομάδα)                 


Webex


e-class


Γ02Σ03


Εναλλακτικά Παραδείγματα Διδασκαλίας/Μάθησης και η Θεωρητική τους Τεκμηρίωση


Πέμπτη 12.00-13.30    


Δευτέρα 11.00-12.00


Webex


E-class


 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ Δ’ ΤΟΜΕΑ

 


Χαλκιαδάκης Μ.


Δ05Π03


Μεσαιωνική Ιστορία: Από τη δημιουργία της Νέας Ρώμης στη γένεση του Νέου και Νεότερου Ελληνισμού


Τετάρτη 11.30-14.30


Τρίτη 18.00-20.00

Τετάρτη 18.30-20.30


Webex/

Skype


eclass, e-Learn, FB.


Δ05Σ04


Νεότερη Ιστορία: Ελληνική και Ευρωπαϊκή


Πέμπτη 9.30-11.30


Τρίτη 18.00-20.00

Τετάρτη 18.30-20.30


Webex/

Skype


eclass, e-Learn, FB.


Χρηστίδης Κ.


Δ03Α02


Εικαστική έκφραση του παιδιού: γλυπτική & εφαρμογές


Δευτέρα 11.30 -14.30


Δευτέρα 15.00 -17.00


 


 


Δ03Α 04


Ιστορία της Τέχνης


Τετάρτη 14:30-17:30


Πέμπτη. 15:30-17:00 (επικοινωνία)


 


 


Τριχάκη Κ.


Δ03Α20


 

Μουσική Γνώση και Δημιουργία


Κυριακή 17.00- 20.00


Τετάρτη 13.00- 14.30 και  Κυριακή 20.00- 21.00 (επικοινωνία)


 


Messenger,

e-class


Ζερβού Α.


Δ01Π03 


Παιδική Λογοτεχνία


(ασύγχρονη)


Δευτέρα, 09.30-11.30 (επικοινωνία με mail)


 


e-class


Δ01Σ28


Αφηγήσεις πρόωρης ενηλικίωσης: Παιδικά βιβλία για δύσκολα θέματα


(ασύγχρονη)


Δευτέρα, 11.30-14.30 (επικοινωνία με mail)


 


e-class


Ψαρουδάκη Μ.

 


ΑΓΓΠ 040


Αγγλικά 040


(ασύγχρονη)


Παρασκευή  17.30-20.30 μέσω eClass (από την Παρασκευή  10/4)


Δευτέρα-Παρασκευή 8:00-14.00


e-class


ΑΓΓΠ 020


Αγγλικά 020


(ασύγχρονη)

 


Τετάρτη  17.30-20.30

(από την Τετάρτη  8/4)

μέσω eClass


Δευτέρα-Παρασκευή 8:00-14.00


e-class


Παπαδο-πούλου E.


Δ01Σ31


Δομή της Νέας Ελληνικής Γλώσσας


Παρασκευή 14.30-17.30


Παρασκευή 10.30-11.30 (επικοινωνία)


 


 


Δ01Π30


Το μάθημα της Ν. Ελληνικής Γλώσσας στο Δημοτικό Σχολείο


Παρασκευή 11.30-14.30


Παρασκευή 10.30-11.30 (επικοινωνία)


 


 


 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ Ε’ ΤΟΜΕΑ

 


Σταύρου Δ.


Ε02Π02 Εργα-στήριο


Βασικές Έννοιες Φυσικής (εργαστηριακές ασκήσεις)


Δευτέρα 11.30 –13.00 (Τμήματα 1 & 2),

Δευτέρα 13.00 –14.30 (Τμήματα 3 & 4)

Δευτέρα 17.30 –19.00 (Τμήματα 5 & 6)

Δευτέρα 19.00 –20.30 (Τμήματα 7 & 8)


Τρίτη 12.00-14.00


Βig Blue Button


e-class


Ε02Π02


Βασικές έννοιες Φυσικής


Δευτέρα 14.30 –17.30


Τρίτη 12.00-14.00


TEAMS


e-class


Ε02Σ18


Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και αξιολόγηση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων για τη διδασκαλία των φυσικών


Τρίτη 14.30 –17.30


Τετάρτη 13.00 -14.00


Βig Blue Button


e-class


Καλαϊτζιδάκη Μ.


Ε02Π11


Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

 


Τρίτη 14.30-17.00 (Μάθημα και Τηλεσυνεργασία)


 


Webex


e-class


Ε02Π21


Παρανοήσεις μαθητών Δημοτικού Σχολείου στη

 


Πέμπτη 14.30-17.00 (Μάθημα και Τηλεσυνεργασία)


 


Webex


e-class


Μιχαηλίδη Έ.


Ε02Π07


Ενότητες από το πρόγραμμα της Φυσικής και Χημείας του ∆ημοτικού Σχολείου


Δευτέρα 17.30-20.30


Δευτέρα 15.00-17.00


 


 


Ε02Σ16


Άτυπες μορφές μάθησης στις Φυσικές Επιστήμες


Πέμπτη 17.30-20.30


Πέμπτη 15.00-17.00


 


 


Παπαβασι-λείου Ευ.


Ε03Σ08


Σύγχρονες Τεχνολογίες στην εκπαίδευση


(ασύγχρονη)


Διαθέσιμος όλες τις ημέρες και ώρες


 


 


Ε03Π05


Βάσεις Δεδομένων


(ασύγχρονη)


Διαθέσιμος όλες τις ημέρες και ώρες


 


 


Κούρκουλος Μ.


Ε01Π08 (Υ)


Ενότητες από την ύλη των Μαθηματικών του Δημοτικού Σχολείου


Τετάρτη 17.30-20.30  και 


Τετάρτη 17.00-17.30  και 20.00-20.30 

 

Παρασκευή 17.00-17.30  και 20.00-20.30


 


 


Ε01Π08


Ενότητες από την ύλη των Μαθηματικών του Δημοτικού Σχολείου


Παρασκευή 17.30-20.30


 


 


Τζανάκης Κ.


Ε01Π04


Βασικές Αλγεβρικές Έννοιες


(ασύγχρονη)


Παρασκευή 8:30-11:30 (διαθεσιμότητα απάντησης σε ερωτήσεις σε πραγματικό χρόνο)


 


e-class


Ε01Π01


Βασικές Αριθμητικές Έννοιες


(ασύγχρονη)


Πέμπτη 8:30-11:30 (διαθεσιμότητα απάντησης σε ερωτήσεις σε πραγματικό χρόνο)


 


Μέσω της πλατφόρμας eclass & επικουρικά μέσω email κυρίως κατά τις εργάσιμες ώρες και μέρες.


Παπαδάκης Μ.


Ε03Π05          


Βάσεις Δεδομένων         (εργαστήριο)


(ασύγχρονη)


Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη 11.00-13.00


Skype


 


Αναγνωστά-κης Σ.


Ε03Σ09


Εκπαιδευτική Ρομποτική


Τετάρτη 8.30 – 11.30


Τετάρτη, 11.30-13.00.
(Skype, simosanagnostakis@outlook.com)


Zoom ή BBB


pegasus.edc.uoc.gr (moodle)


Ε03Π05


Βάσεις Δεδομένων         (εργαστήριο)


Παρασκευή 8.30 – 11.30


Πέμπτη, Παρασκευή 11.30 – 13.00.
(Skype,simosanagnostakis@outlook.com)


Zoom ή BBB


pegasus.edc.uoc.gr (moodle)

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

ΧΑΡΤΗΣ

ΕΛΑΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΜΑΣ

Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του Δικτυακού Τόπου

kleisarx@edc.uoc.gr

ΔΑΣΤΑ

ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Είσοδος

Επικοινωνία

Διεύθυνση Τμήματος

Πανεπιστήμιο Κρήτης, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Πανεπιστημιούπολη Ρεθύμνου, 74100 ΡΕΘYΜΝΟ

Επικοινωνία

Τηλέφωνα Γραμματείας: 2831077594, 2831077595, 2831077634

Fax: 2831077596
e-mail: gramptde@edc.uoc.gr

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.